Osoba zajmująca stanowisko kierownika produkcji odgrywa kluczową rolę w usprawnianiu procesu produkcyjnego, wykonywane przez nią obowiązki umożliwiają jakościową i terminową realizację planów. Na kierowniku produkcji ciąży odpowiedzialność za pełne zarządzanie procesem produkcyjnym – od planowania, przez koordynację, po optymalizację. Oprócz tego zarządza on całym zespołem pracowników, z tego powodu wymaga się od niego zarówno szerokiej wiedzy technicznej jak i cech charakteryzujących dobrego leadera.

Zakres obowiązków kierownika produkcji

Do głównych zadań kierownika produkcji należą m.in.:

  • planowanie i nadzór nad realizacją produkcji – zapewnienie ciągłości wytwarzania oraz optymalizacja kosztów zgodnie z zasadami Lean,
  • zarządzanie zespołem pracowników oraz utrzymanie jakości wyrobów – dopilnowanie przestrzegania norm jakości i BHP,  
  • analiza danych – w celu ciągłego doskonalenia procesów,
  • bieżąca współpraca z innymi działami.

Kompetencje miękkie wymagane na stanowisku kierownika produkcji

Osoba zajmująca stanowisko kierownika produkcji musi charakteryzować się odpowiednimi cechami, które pomogą mu w dopełnianiu codziennych obowiązków. Kierownik produkcji powinien wyróżniać się zdolnościami przywódczymi (umiejętność motywowania zespołu) oraz odpornością na stres. Istotna może okazać się również umiejętnością działania pod presją czasu. Dodatkowym atutem będzie ciągła chęć doskonalenia się i poszerzania wiedza, ze względu na ciągłe zmiany zachodzące w procesach produkcyjnych i coraz nowsze usprawnienia techniczne, które te zmiany powodują.

Techniczne umiejętności wymagane na stanowisku kierownika produkcji

Stanowisko kierownika produkcji wymaga posiadania konkretnych technicznych umiejętności opartych na wiedzy i doświadczeniu. Konieczna jest biegłość w obsłudze systemów ERP i MES oraz stosowanie zasad Lean Manufacturing w celu utrzymania efektywności i jakości produkcji, a także umiejętność analizy wskaźników w ramach ciągłego doskonalenia procesów.

Wyzwania na stanowisku kierownika produkcji

Praca kierownika produkcji wiąże się z licznymi wyzwaniami operacyjnymi i strategicznymi. Jedno z najpoważniejszych wyzwać stanowi konieczność dynamicznego dostosowywania planu produkcji do zmieniających się warunków rynkowych, operacyjnych lub technicznych, przy jednoczesnym zachowaniu rygorystycznych norm jakości i terminowości. Wymaga to nie tylko doskonałego planowania i kontroli, ale również szybkiego reagowania na zakłócenia, np.  braki komponentów, awarie maszyn czy rotacja pracowników. Wyzwanie może stanowić również wdrażanie innowacji w środowisku, które nie toleruje przestojów, przy czym każda zmiana musi być przetestowana i zoptymalizowana pod kątem bezpieczeństwa, kosztów i wpływu na cały łańcuch dostaw. W związku z tym kierownik produkcji musi potrafić łączyć techniczne podejście do zarządzania procesem z umiejętnością podejmowania decyzji w warunkach ograniczonego czasu i wysokiej odpowiedzialności.

Możliwe ścieżki rozwoju kariery kierownika produkcji

Kierownicy produkcji osiągający najlepsze wyniki często awansują w danej organizacji na wyższe stanowiska menedżerskie, takie jak dyrektor produkcji czy dyrektor operacyjny, a nawet do zarządu firmy. Alternatywną możliwość stanowi wybór konkretnej specjalizacji i zostanie ekspertem w danej dziedzinie, np. Lean lub konsultantem ds. produkcji. Kluczem do osiągnięcia tych celów jest stałe podnoszenie kwalifikacji, otwartość na nowe technologie oraz umiejętność adaptacji do zmian.

Jeśli szukasz pracy jako kierownik produkcji – skontaktuj się z nami!